Za první pololetí roku 2024 uskutečnily orgány inspekce práce u zaměstnavatelů celkem 10 006 kontrol, což odpovídá trendu okolo 20 000 kontrol ročně. Porušení právních předpisů bylo oblastními inspektoráty práce zjištěno u více než 50 % ze všech dokončených kontrol, za něž byly jen v prvním pololetí roku 2024 uloženy pokuty v celkové výši téměř 254 milionů korun.

Na co se kontroly zaměřují?

Nejvíce kontrol se týká dodržování bezpečnosti práce na pracovištích a bezpečného provozu vyhrazených technických zařízení. V této oblasti se zaměstnavatelé nejčastěji dopouštějí porušení právních předpisů v oblasti vyhledávání a řízení rizik spojených s možným ohrožením života a zdraví zaměstnanců. Kontrolováno je i náležité a pravidelné školení zaměstnanců v oblasti BOZP.

Další výrazně kontrolovanou oblastí je odhalování nelegálního zaměstnávání. Kontrole podléhá umožnění výkonu závislé práce fyzických osob mimo pracovněprávní vztah (včetně tzv. švarcsystému) či bez řádného pracovního povolení či povolení k pobytu (zaměstnávání cizinců). Jen za první pololetí roku 2024 odhalily oblastní inspektoráty práce 896 takto nelegálně zaměstnaných osob.

Značná část kontrol se dále věnuje dodržování pracovněprávních předpisů a podmínek výkonu práce. Nejčastěji je v této oblasti zjištěno porušování povinností v rámci odměňování, při sjednávání a ukončování pracovního poměru či při dodržování pracovní doby a doby odpočinku. Kontroly se dále zaměřují na povinnosti na úseku evidence pracovní doby, povinnosti mít doklady o pracovněprávním vztahu v písemné formě na pracovišti včetně písemné informace o obsahu pracovněprávního vztahu, dodržování vnitřních předpisů a kolektivních smluv aj.

Proč kontrola právě u Vás?

Inspektoráty práce postupují podle ročního programu kontrolních akcí, pro nějž jsou subjekty, které budou kontrolovány, vybírány víceméně náhodně. Do hledáčku kontroly se tak můžete dostat i přes perfektní vztahy na pracovišti i mimo něj.

Mimo tyto kontroly provádí inspektoráty práce i kontroly neplánované, na podkladě obdržených podnětů ke kontrole či např. v případech závažnějších pracovních úrazů. Jen za prvních 6 měsíců roku 2024 přijaly orgány inspekce práce celkem 3 345 podnětů ke kontrole. Více jak polovina z nich upozorňovala na možné porušování právních předpisů v oblasti podmínek pracovního poměru a dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. Druhý nejvyšší objem podnětů se týkal nelegální práce. Kromě podnětů z řad vlastních zaměstnanců se může jednat o podněty spolupracujících či konkurenčních subjektů či jiných státních orgánů v rámci zjištění při jejich dozorové činnosti (např. kontrola cizinecké policie či živnostenského úřadu a jejich podezření na nelegální zaměstnávání kontrolovaných fyzických osob). Totožnost podatele přitom zůstává utajena. Rozsah kontroly současně není omezen podaným podnětem či utrpěným pracovním úrazem; inspektoráty se zpravidla zaměří i na další související oblasti.

Na co se v rámci kontroly připravit?

Zaměstnavatel se o kontrole dozví zpravidla předem doručením písemného Oznámení o zahájení kontroly, v němž je kromě označení kontrolované osoby uveden i předmět kontroly, kontrolované období, seznam kontrolujících inspektorů a poučení o právech a povinnostech. Na Oznámení ve většině případů navazuje písemná Výzva k poskytnutí součinnosti, která obsahuje požadavek inspektorátu na zodpovězení položených otázek a doložení příslušných podkladů ve stanovené lhůtě (nejčastěji 7/10/14 dnů ode dne doručení). S ohledem na odpovědi a poskytnuté podklady mohou navazovat doplňující výzvy či další úkony jako např. osobní kontrola inspektora, výslechy osob aj. Kvalifikovanou odpověď již na první výzvu, včetně doložení podkladů, proto není radno jakkoliv podcenit. Ačkoliv se odpovědi na položené dotazy mohou zdát na první pohled jednoduché, může si zaměstnavatel při jejich neobratném zodpovězení výrazně uškodit. Rozlišovat je totiž nutné mezi: zaměstnanci a OSVČ; zaměstnanci v pracovním poměru a na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr; vyplácením mzdy, odměny či ceny např. za dílo, službu aj. Nesprávné užití pojmů může například způsobit, že na místo reálného vztahu podnikatel – OSVČ bude mít inspektorát práce za to, že se jedná o umožnění výkonu závislé práce mimo pracovněprávní vztah (umožnění nelegální práce), za které hrozí právnickým osobám pokuta v rozmezí od 50 000 do 10 000 000 Kč.

Inspektoráty práce nadto mohou provádět i předem neohlášené kontroly. Je přitom potřeba počítat s tím, že inspektor je oprávněn vstupovat do objektů zaměstnavatele; ověřovat totožnost osob na pracovištích; vést rozhovory se zaměstnanci a jinými osobami na pracovišti bez přítomnosti dalších osob; požadovat předložení dokumentů; pořizovat zvukové, obrazové a zvukově-obrazové záznamy, a to od 1. 1. 2025 pravděpodobně i bez vědomí kontrolovaných osob. V takových případech je poté možné ze strany kontrolované osoby spoléhat jen na řádnou prevenci spočívající zejména v pravidelné interní kontrole dodržování veškerých inspektorátem práce kontrolovaných povinností včetně proškolení osob, jichž by se kontrola včetně výslechů mohla týkat.

Nechcete, aby Vás kontrola inspektorátu práce zastihla nepřipravené? Nechte si poradit od odborníků z oblasti pracovního práva. Pracovněprávní audit prověří vztahy na pracovišti včetně zavedených procesů a potřebných dokumentů, identifikuje potencionálně slabá místa s návrhy na zlepšení a připraví příslušné zaměstnance na průběh kontroly včetně možných dotazů ze strany inspektorů.

Zdroje statistických údajů: